Śpiwory

Śpiwór dwuosobowy Easy Camp Moon Double Śpiwór dwuosobowy Easy Camp Moon Double
Producent: Easy Camp
Cena:

299,90 zł

Cena regularna: 429,90 zł

Najniższa cena: 299,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Śpiwór dwuosobowy Outwell Celebration Lux Double Śpiwór dwuosobowy Outwell Celebration Lux Double
Producent: Outwell
Cena:

269,90 zł

Cena regularna: 389,90 zł

Najniższa cena: 309,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Śpiwór Robens Spire I Blue Śpiwór Robens Spire I Blue
Producent: Robens
Cena:

269,90 zł

Cena regularna: 399,90 zł

Najniższa cena: 269,90 zł
zobacz więcej
  • promocja
Śpiwór Robens Spire II Blue Śpiwór Robens Spire II Blue
Producent: Robens
Cena:

299,90 zł

Cena regularna: 449,90 zł

Najniższa cena: 299,90 zł
zobacz więcej
  • promocja
Śpiwór turystyczny Robens Moraine I Śpiwór turystyczny Robens Moraine I
Producent: Robens
Cena:

279,90 zł

Cena regularna: 539,90 zł

Najniższa cena: 299,90 zł
zobacz więcej
  • promocja

Śpiwory to bardzo ważne elementy wyposażenia turystów udających się na wyprawę lub planujących wypoczynek na biwaku. Pozwalają na wygodny sen w namiocie i pod gołym niebem, chronią nas przed chłodem w różnych porach roku. Nowoczesne technologie i funkcjonalne materiały sprawiają, że śpiwory dostępne w naszym sklepie oferują bardzo wysoki komfort użytkowania. Zanim dokonasz wyboru warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na ich temat.

 

Rodzaje śpiworów turystycznych

Ważnym kryterium wyboru śpiwora dla naszych potrzeb jest jego budowa. Na rynku dostępne są dwa typy śpiworów turystycznych:

  • kołdry - posiadające kształt prostokąta zamykanego na zamek błyskawiczny z dwóch stron. Dają sporą swobodę ruchu podczas snu, jednak zapewniają mniejszą ochronę przed zimnem. Z tego powodu nadają się do stosowania latem lub jako okrycie podczas noclegów np. w domkach kempingowych,
  • mumie - o kształcie zwężającym się ku dołowi, często zaopatrzone są w kaptur pozwalający na wygodne ułożenie głowy. Odpowiednio dobrana mumia umożliwia nocleg nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych.


Większość śpiworów można ze sobą łączyć w łatwy sposób za pomocą zamków. To rozwiązanie umożliwia używanie ich jednocześnie przez dwie osoby. Warunkiem jest wyposażenie śpiworów w zamki lewe i prawe.

 

Izolacja termiczna z puchu lub syntetyku

Ze względu na rodzaj wypełnienia śpiwory dzielimy na puchowe i syntetyczne.
Śpiwory puchowe zawierają puch gęsi lub kaczy. Ich największą zaletą jest stopień izolacji i waga. Są wyjątkowo ciepłe przy zachowaniu znacznie niższej wagi w porównaniu z analogicznymi śpiworami z wypełnieniem syntetycznym. Naturalny puch wyróżnia się ogromną sprężystością, dużo większą niż wkłady syntetyczne. Oznacza to, że potrafi znacznie zwiększyć swoją objętość. Pomiędzy mikrowłóknami pojawia się wtedy sporo wolnej przestrzeni, którą wypełnia powietrze, gwarantując znakomitą izolację. Dzięki dużej sprężystości spakowany w niewielką paczkę śpiwór po rozłożeniu okazuje sie znacznie cieplejszy od okazałego śpiwora syntetycznego. Słabą stroną "puchówek" jest ich wrażliwość na wilgoć.
Śpiwory syntetyczne, nawet jeśli ich wypełnienie zawilgotnieje, nie tracą swoich właściwości izolacyjnych. Podobnie jak śpiwory puchowe również cechuje je sprężystość, chociaż znacznie mniejsza. Kolejny minus to tendencja do zbijania się wsadu, a co za tym idzie - zmniejszenie izolacyjności.

 

Jaki śpiwór wybrać?

Wybierając śpiwór należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, w jakich ma być użytkowany. Najważniejszy jest oczywiście stopień izolacyjności cieplnej. Każdy producent podaje zakres temperatur, którego dolna granica sięga nawet -20°C. Tego typu nowoczesne modele są bardzo lekkie i nie zajmują dużo miejsca.
Na letnie wypady w teren można wybrać śpiwory z mniejszą ilością wsadu ocieplającego o dolnej wartości izolacyjności termicznej w granicach 9-14°C.
Z reguły dla śpiwora podaje się trzy zakresy temperatur określone zgodnie z normą EN ISO 23537-1:2016:

  • comfort: standardowa kobieta powinna nie zmarznąć (kobiety mają wyższą wrażliwość na niskie temperatury, stąd taki podział zakresów temperatur),
  • comfort limit: standardowy mężczyzna powinien nie zmarznąć,
  • extreme: temperatura, poniżej której spanie w śpiworze może grozić wychłodzeniem i jest niebezpieczne dla zdrowia.

 

W śpiworze pod gołym niebem

Na zakończenie trzy rady dla tych, którzy zamierzają nocować poza namiotem:

  • Wybierając miejsce na nocleg szukaj takiego, które jest osłonięte od wiatru i suche, gdyż wilgoć i wiatr bardzo wychładzają.
  • Pod śpiwór połóż matę samopompującą lub karimatę, które zwiększą izolacyjność od strony podłoża.
  • Przed snem nie zakładaj na siebie wielu warstw odzieży. W zupełności wystarczy bielizna termiczna, która dobrze transportuje wilgoć.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl