
Producent
Cena
-
od
do
Raczki turystyczne zapewniają bezpieczeństwo na oblodzonych i zaśnieżonych szlakach. Ich największą zaletą jest kompatybilność z większością górskich butów oraz łatwość i szybkość zakładania.

129,90 zł
Cena regularna:
169,90 zł

119,90 zł
Cena regularna:
179,90 zł

119,90 zł
Cena regularna:
179,90 zł
Nie daj zaskoczyć się trudnościami na szlaku!
Raczki turystyczne występujące w formie nakładek na buty trekkingowe to idealne rozwiązanie do zimowej turystyki na niezbyt trudnych technicznie szlakach. W połączeniu z kijkami trekkingowymi zapewniają bezpieczne poruszanie się nawet na oblodzonych ścieżkach w górach. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i wersjach montażowych. Mogą posiadać od kilku do kilkunastu zębów, co przekłada się na przyczepność na zmarzniętym śniegu i lodzie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze raczków?
Na wstępie warto zaznaczyć, że najtańsze podkładki antypoślizgowe za kilkanaście złotych nie nadają się do uprawiania turystyki. Najczęściej jest to kawałek gumy z kolcami marnej jakości. Jeśli poważnie myślimy o bezpieczeństwie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech raczków turystycznych:
- materiały użyte do produkcji,
- zgodność z normami/atest,
- gwarancję,
- przeznaczenie.
Elementy metalowe raczków powinny być wykonane ze stali o odpowiednich parametrach. Najlepiej by była to stal nierdzewna lub hartowana. Podczas schodzenia i podchodzenia z ciężkim plecakiem na raczki działają duże siły i jeśli stal wykorzystana do ich produkcji nie spełnia norm wytrzymałościowych może dojść do deformacji lub rozerwania raczków. Jak zatem sprawdzić przed zakupem, które raczki są porządnej jakości? Dobrym wyznacznikiem i gwarancją, że mamy do czynienia ze sprzętem profesjonalnym jest norma EN 893:2010 oraz znak CE. Dodatkowo zastosowanie elastycznych elementów z tworzyw sztucznych zapewnia dobre dopasowanie do butów i zapobiega pękaniu tychże elementów.
Od późnej jesieni do wiosny raczki dobrze mieć zawsze w plecaku. Nie ważą dużo i nie zajmują wiele miejsca, a minimalizują ryzyko poślizgnięcia i upadku. Ich największą zaletą jest to, że działają z prawie każdym obuwiem turystycznym i są prawie dwukrotnie tańsze od profesjonalnych raków.
